Loading...
Meie ajalugu2023-08-23T14:20:38+00:00

MEIE AJALUGU

Piimast kohupiima valmistamisega alustasime alles mõnedkümned aastad tagasi, küll aga on meie vanemad praegustel aladel toimetanud juba päris ammu – talu sünniaastaks on 1859.
Juba kaheksandat põlvkonda käib talu majandamine esiisade maadel Tsiistrenukas, ja pole kahtlustki, et ka üheksandat.

1875

Nopri talu ajalugu algab aastast 1875, kui praeguse peremehe esiisa Mihkel ostis 24. aprillil Vastseliina mõisalt 1150 hõberubla eest 70 hektarit maad, kõik seitsme eraldi asuva tükina. Põllumaad oli 7,4 ja heinamaad 5,2 hektarit. Tasumiseks oli aega 38 aastat, mille kestel sai talu ka välja ostetud.

1962

Voldemari pojal Hansul ja tema naisel Helgil sündis poeg Tiit. Jah, seesamune, kelle näo leiad Nopri talu logolt – perekonnanimeks tal Niilo.

1978

Tiidust sai isa varajase surma järel Vastseliina Keskkooli 10. klassi õpilasena perekonnapea, kellele oli toimetamistel abiks vanaisa. Sovhoositöö kõrvalt peeti mesilasi, hooldati suurt marja- ja viljapuuaega. Lisaks peeti veel kahte lehma ja mitut pesakonda seapõrsaid ja kanu.

1991

Olgugi et talu oli omandatud juba aastakümneid varem, muutusid vahepeal ajad ja maad riigistati. Vanaisa Voldemar Niilo andis varade tagastamise komisjonile sisse nõutavad paberid Nopri talu tagasi saamiseks. Vanaisa loobus tagastamisel eelisõigusest pojapoeg Tiidu kasuks – ja nii alustati Nopri talus toimetamist esmalt nelja lehma ja kuue seaga.

1994

Tuleõnnetuses hävis vana Nopri loomalaut, ent samal aastal taastati vana hoone ja ehitati juurde ka suurem, 14 lehmakohaga uus laut. Tollal arvas peremees, et uuest suurest laudast peaks piisama ka siis, kui lapsed talu tegemised ükskord üle võtavad.

Foto: Sille Annuk

1996

Tiit ostis ära OÜ Kärinä pankrotivara hulka kuuluva viilhalli, vana lauda. Samuti õnnestus osta ait-kuivati ja mõned põllutöömasinad.

Hilisematel aastatel osteti mitmeid kinnistuid, aga ka Tsiistre vana piimameierei ja sidejaoskond.

1998

Siiani toimetasid Nopris vaid Tiit ja abikaasa Vilve kahekesi. Kuna töö talus otsa ei saanud, siis kasvasid ka lapsed vanematega laudas askeldades – ära väsides jäid vahel lausa heinte sisse magama. Tööd oli aga palju, peeti 35 lehma ja tuli palgata ka esimesed töötajad.

Samal aastal lõpetas Venemaa Eestist piimatoodete ostmise, mille tagajärjel paljud Eestimaa talud oma tegevuse lõpetasid. Nopri aga mitte, hakati hoopis omatoodetud piimast iseehitatud ja kohandatud seadmete abil esmakordselt kohupiima ja jogurtit valmistama.

2000

Nopri talu tööstus vastas nõutele, seati sihiks pakkuda tarbijatele ehtsatest toorainetest tehtud piimatooteid, milles pole kasutatud säilitusaineid ega muid keemilisi aineid.

Nopri Talumeierei loosungiks saab „Talust otse Sinule!“.

2002

Alguse sai Nopri Talumeierei OÜ, mille tooted jõudsid müüki ka poodidesse. Toodangu valmistamisel kasutatakse ainult looduslikke maitseained, vähetöödelduid ning võimalikult kohaliku päritolu tooraineid.

2003

Talule rajati biopuhasti ja osteti pakkimismasin, et saaks ikka üha enam ja kiiremini piimatooteid toota.

Foto: Igor Taro

2005

Ehitati uus farm 150-le lüpsilehmale – detsembrikuus jõudis 106-pealine kari enda uude lauta. Tegemist oli esimese vabapidamislaudaga Võrumaal.

Kusjuures üle poole karjast oli pärit Saksamaalt, 20 aga Šveitsist, mõni vaid kodumaine, sest Eestist polnud enam kedagi võtta. Vaid kümme aastat tagasi arvas peremees, et uuest 14-le lehmale mõeldud laudast võiks piisada pikemaks ajaks – läks hoopis teisiti.

2007

Alustati uue meierei ehitusega, mis võimaldaks toota nüüdisaegsete seadmetega piimatooteid, edendada piirkonna elu ning pakkuda rohkematele kohalikele ka tööd.

Foto: Ingmar Muusikus

2008

Valmis uus talumeierei, agroturismikeskus, konverentsisaal, kaaseaegse sisustusega köök ja talupood.

Kuna meierei asub piimalehmade laudaga ühes hoones, siis on piima transportimine meiereisse lihtne ja kiire. Talumeierei töö on korraldatud kaasaegsel moel ning vajalikke protseduure juhib tehnoloogia.

  • Nopri mädarõikavõie tunnistati Eesti 2008. aasta parimaks piimatooteks.

2009

Alustati sel ajal veel Eestis võõra agroturismiteenuse pakkumisega, aastas külastas talu umbes 3500 grupituristi.

Uues meiereis hakati keskkonnasõbralikku tehnoloogiat kasutades tootma esmakordselt Gouda-stiilis talujuustu ja ehtsat talukohupiima. Meierei sihtgrupiks peeti teadlikku lõpptarbijat, kes hindab tervislikku elulaadi.

Foto: Mati Hiis

2010-2011

Tunnustatud said ka neil aastatel mitmed Nopri Talumeierei tooted:

  • Talukohupiim koorega omistas tiitli Eesti Parim Toiduaine Piirkonna Väikeettevõttelt 2010.
  • Lõuna-Eesti parima toote 2010 valimisel võitis esimese koha Nopri küüslauguvõie, teise koha kohupiimakreem rosinatega.
  • 2011. aastal sai teise koha piirkondlikul tootekonkursil aga pastöriseerimata Nopri toorpiim.

2012

Eesti parimaks tooteks Lõuna-Eesti väikeettevõttelt valiti Nopri hapupiim.

2015

Koos Maaülikooli Polli teadlastega algas tootearendus ja katsetati erinevate kasemahlast toodete valmistamist. Samal aastal alustati kasemahlajookide ja pruuni kitsejuustu tootmisega.

  • Tunnustatud sai Nopri kanepi-kama hapupiim.

2016

Algas kasemahlatoodete eksport välismaale.

Foto: Elmo Riig

2018

Koostöös telekokk Joel Ostratiga said Nopri tooted värskenduskuuri: Nopri tootevalikusse lisandusid tippkoka poolt heakskiidetud võided, salatid ja smuutid. Lisaks pöörati suurem fookus juustutegemise õppimisele ja uute juustutoodetega väljatulemisele – juhendaks oli hinnatud juustumeister otse Hollandist.

Selleks aastaks töötas talus ja meiereis kokku 23 töötajat, tootevalikusse kuulus umbes 50 erinevat toodet.

Foto: Elmo Riig

2019

Avasime uhiuue 7* nutilauda, et toota veelgi õnnelikema lehmadega veelgi efektiivsemalt Eesti puhtaimat piima. Nutifarmi juhtimine toimub läbi programmide ja lüpsirobotite töö võimaldab analüüsida iga lehma lüpsinäitajaid.

2020

Nopri tõi taas moodi piimaringid: alguse sai Nopri e-pood ja kohapealne drive-in kauplus. Koroonapandeemiast tingitud elumuutused nõudsid värske talukauba klientideni toimetamiseks uut lähenemist.

Alguse sai ka koostöös Joel Ostratiga Külm Talujäätis – itaaliapärane gelato-tüüpi jäätis, milles on kombineeritud traditsiooniline jäätisevalmistamine ja kohalik Eesti tooraine, põhikomponendiks muidugi Eesti puhtaim piim.

2021

Aasta möödus töökalt, aga ka tunnustuste rohkelt.

Peremees Tiit pälvis jätkusuutliku põllumajanduse, ettevõtluse ja kogukonna arendamise eest Võru maakonna vapimärgi. Veel valiti Nopri talu peremees parimaks piimakarjakasvatajaks.

  • Parimaks piimatooteks 2021. aastal valiti Nopri muraka kohupiimakreem.
  • Parim maius 2021. aastal oli pistaatsia talujäätis Külm.

Foto: Robi Zuts

2022

Pärast aastakümneid Nopri talu arendamist ja uute toodetega klientideni jõudmist on tunnustused üha sagedasemad. Ka 2022. aastal sai Nopri pere rohkelt rõõmustada:

Foto: Võrumaa Teataja

2023

TÄNA

Nopri pere kuues ja seitsmes generatsioon ning meeskond toimetavad igapäevaselt, et toota jätkuvalt Eesti puhtaimat piima, millest omakorda värskeid ja häid piimatooteid kogu Eesti rahvale. Valmistame Sinu perele seda, mida tarbime ka omas peres.

Talus on haritavat maad 570 ha, sellest omanduses 280 ha. Teravilja kasvatame 220 ha, mais 60 ha ja rohumaad 290 hektaril. Veiseid on 500, nendest lüpsilehmi 235 ja noorloomi 265. Töölisi on talus 7.

Talumeiereis turustame vähemalt 60 erinevat piimatoodet toorpiimast juustuni. Edasimüüvaid poode on üle 250. Meiereis on ametis 27 töölist.

Meie tootmist iseloomustab põhimõte – Ehe Eesti maatoit. Turunduses lähtume mõttest – Talust otse Sinule.

Nopri toode on puhas, traditsiooniline, vähetöödeldud ja usaldusväärne.

VAATA KA

Go to Top