Jumal on alati kodus

tulekahju

21.oktoober 2017 pidi olema Nopri Talumeiereile tavaline mitmekihiliselt töine laupäev. Prouad lehmad lüpsiroboti, sügamisharjade ja söödaleti vahel unelemas – kes poeginud, kes poegimas… Prouad inimesed köögi ja söökla, kaupluse ja kontori vahel – meierei kui niisugune on laupäeval kui nädala ainsal puhkepäeval puhastumas-pesus.

Peremees Tiidul oli tarvis koostada ettekanne õhtuse lõikuspeo jaoks.
Perenaine Vilvel tuli lisaks oma rahvale – keda on koos laste ja lapselastega samuti mitukümmend – toita Kaitseliidu mehed.
„Ma olen harjunud vaheldumisi all meiereis ja üleval köögis töötama – õhtul kodus, tõsi küll, enam süüa teha ei taha,“ naeratas Vilve ehmunud kergendusega siis, kui kõik oli juba möödas.
„See naiste käsitöö siin meiereis on romantiline ja nostalgiline küll – aga kulukas,“ nentis Tiit hajameelselt, kui majas oli vaikseks jäänud ja üksnes ventilatsioonist koridoridesse imbuv suitsuvine meenutas puhanguti, kui lähedalt SEE oli mööda läinud.

Mõlemad vaatasid värske pilguga nii olevat kui tulevat lauta, kuhu hakkab mahtuma teine sama palju lehmi ning kus pool lüpsirobotit on juba üleval.
Peagi ületab uudisekünnise see uus laut – ja ka Niilode tootmis-pööre juustude suunale – algaval nädalal on Nopri Tallinnas Toidumessil ja osaleb parima noorkoka võistlusel. Ent katlamajast alanud kahjutuli jõudis samuti hämmastava kiiruga meediasse. Tõsi, sama hämmastav on ka 40nimetuselise toodetevaliku liikumine iga ilma ja igasuguste teeoludega sealt Maarjamaa päranukast pealinna lettidele.
„See oli ülimalt õnnelik asjaolude ja inimeste kokku ja siia sattumine, et tuli nii kiiresti ja hästi kustutati,“ oli tavalisest rohkem vimmas ja mõtlik peremees tänulik. Ilma paraad- ja säde-poosita. Ehe ja väsinud, aga üha edasi rühkiv Inimene.
„Kõik lapsed ja lapselapsed tulevad lõikuspeole… Olen pisut kustutusvahu piisku sisse hinganud, aga lõpmata tänulik,“ kirjeldas Vilve, mis tunne on läbi elada oma elutöö põlemist ja teada, et nullist enam alustada ei jaksaks. „Meie talu põles 93.aastal. Enne seda olime kõik talongide ja defitsiidi ajad üle elanud. Siis olin mitte midagi oskamatu asulatüdrukuna kõik talutööd ära õppinud. Kevadel tõime järgmised 13 uut toodet turule ja… Kõik on tundunud nii enesestmõistetav.“

Nüüd näevad Niilod koos oma 5 lapse ja 3 lapselapse, töötajate – ja ilmselt ka veistega, kes tajuvad samuti võrratult enam ja sügavamalt kui inimesed aimavad – oma Olemist vastse ja tänuliku pilguga.
Ühine üleelamine tõstis talupere vastutuse ja valikute tunnetuse uuele tasandile.

Paarisajandilise ajalooga Nopri on pealinna poolt vaadates nii risti-püsti läbi ilusa isamaa kui üldse olla saab. Ta on elujõulise-tootva-loova Eesti mudel. Minge vaatama – pererahvas naudib ekskursioone, sest need laevad teadmisega, et aetakse õiget asja. Sama arvab ka Jumal, kes oli kodus, kui see kauge-lähedane kuningriik abi vajas. Kaege perra!

Kati Murutar

Kati Murutar